Pejzaż pełni głównie funkcję dekoracyjną. Wiele osób wybiera do planowanej przez siebie aranżacji taki właśnie obraz. Krajobraz może mieć różnorodny charakter w zależności od tego, co przedstawia i w jaki sposób odzwierciedla rzeczywistość. Czasami jest jedynie tłem dla wydarzeń na pierwszym planie. Innym razem stanowi w pełni samodzielny motyw, przenosząc odbiorcę do zupełnie innego świata. W wywiadzie z ekspertem z portalu Myloview przedstawiamy, jak dobrać tego typu ozdobę do różnych wnętrz.

Za pierwsze „czyste krajobrazy”, czyli rysunki przedstawiające widoki natury bez postaci ludzkich, uważa się freski pochodzące z XV wieku p.n.e. Stanowią graficzną reprezentację ówczesnych zwierząt i roślin. Mówiąc o historii krajobrazu, skupiamy się głównie na kulturze zachodniej. Na Wschodzie krajobrazy od zawsze stanowią motyw przewodni w sztuce. Dzieła chińskich czy japońskich twórców, takie jak obraz krajobraz z wodospadem, zachwycają kunsztownością i harmonią. Z kolei starożytni Grecy i Rzymianie byli zafascynowani przede wszystkim górskimi widokami. W średniowieczu zainteresowanie krajobrazami niemal całkiem zanikło, z kolei w renesansie ten motyw cieszył się dużą popularnością, szczególnie wśród niderlandzkich malarzy. W późniejszym okresie pejzaż przyjmował różnorodne formy jako obraz. Krajobraz mógł przypominać wizję niczym ze snu tak jak dzieło „Impresja. Wschód Słońca”. W XX wieku powstawały kompozycje złożone wyłącznie z kanciastych figur zgodnie z zasadami kubizmu. Obecnie w sztuce obserwuje się pełną dowolność. Warto wybrać ten motyw dekoracyjny do aranżacji, ponieważ jest uniwersalny i wprowadza do wnętrza relaksującą atmosferę.
Jak dobrać tematykę pejzażu do wystroju?
Decyzja zależy od charakteru aranżacji i efektu, jaki chce się uzyskać. Do klasycznych wnętrz o stonowanej kolorystyce pasują widoki letnie i jesienne. Z kolei minimalistyczny wystrój potrzebuje dekoracji w równie oszczędnej formie. Wówczas sprawdzi się widok na ośnieżony teren w kolorze nieskazitelnej bieli, przetykany gdzieniegdzie kolorowymi elementami takimi jak drzewa czy zabudowania. Bardziej urozmaicone pejzaże, przedstawiające góry albo morze, przypadną do gustu wielbicielom dalekich wędrówek. Obrazy, które przypominają o zagranicznych wakacjach spędzonych na rajskiej wyspie, wprowadzą do wnętrza powiew świeżości i egzotyki. Można użyć ich w aranżacji, którą chce się nieco urozmaicić. Wybór zależy również od tego, jakie miejsce ma udekorować dany krajobraz. Obraz do salonu powinien mieć reprezentacyjny charakter. Z kolei w sypialni można zdecydować się na coś znacznie bardziej intymnego jak na przykład fotografia z miejsca, gdzie spędziło się miesiąc miodowy. Przestrzenne widoki sprawiają, że wnętrze wygląda na optycznie większe. Natomiast seria miniatur doskonale uzupełnia nieco zbyt puste miejsce na ścianie.
Jaki styl wybrać?
https://myloview.pl/obrazy/wg-kategorii/krajobrazy/
Jako że krajobraz to motyw tak często wybierany przez artystów, można spotkać go w każdym nurcie malarskim. Obrazy o harmonijnej kompozycji, przypominające dzieła malowane farbami olejowymi, stanowią najlepsze dopełnienie do równie klasycznej aranżacji. W nowoczesnych wnętrzach najlepiej sprawdzają się krajobrazy realistyczne albo ich zupełne przeciwieństwo, czyli dzieła abstrakcyjne. Do pomieszczenia o romantycznym klimacie poleca się akwarele. Możliwości są w zasadzie nieograniczone. Korzystając z oferty naszego serwisu, można zdecydować się na wydruk dowolnej grafiki w tym własnoręcznie wykonanego zdjęcia.
Czym powinny odznaczać się obrazy do dekoracji wnętrz?
W dekoracjach istotne są dwa elementy – jakość farby i podłoża. Produkujemy obrazy przy użyciu płótna artystycznego umieszczone na sosnowych krosnach. Do wyboru jest wersja w ramie oraz bez niej. Każde dzieło ma zadrukowane boki. Stosujemy sprawdzone techniki druku i farby, które są wysoce nasycone pigmentem i niezwykle wytrzymałe. Dzięki temu każdy klient ma pewność, że zakupiony obraz będzie zdobił jego mieszkanie przez lata. Zachęcam do zapoznania się z całą galerią w naszym serwisie.
Grażyna
Obraz z krajobrazem w aranżacji – jak go dopasować? 2019-09-02 16:13:12 2019-09-02 15:31:26