Z niecierpliwością odliczamy dni do wiosny. Ponura końcówka zimy sprawia, że z utęsknieniem myślimy o pracach w ogrodzie, które jeszcze niedawno wydawały nam się uciążliwe. Kto lubi „dłubać w ziemi” na pewno przygotował ogród czy działkę na sezon zimowy i poczynił stosowne zabiegi pielęgnacyjne związane z trawnikiem, meblami ogrodowymi czy drzewami wymagającymi specjalnego traktowania.
Szczególnie ważne jest, aby w dobrym stanie pozostawić na zimę trawnik. Jeśli zaniedbamy ostatnie koszenie, nie skosimy trawy wystarczająco krótko albo nie zgrabimy trawy pozostałej po koszeniu urządzeniem bez pojemnika, stan trawinka w pierwszych dniach wiosny będzie fatalny. Nietrudno wyobrazić sobie zwłaszcza tę ostatnią sytuację: resztki skoszonych traw zdążyły zgnić, tworząc na mającym odrodzić się trawniku trudną do usunięcia warstwę. Jeśli to mały obszar, pół biedy. Jeśli jednak mamy pokaźny ogród albo działkę za miastem, doprowadzenie trawnika do wiosennej użyteczności może być bardzo czasochłonne. Posiadacze dużych połaci ziemi obsianych trawą powinni pomyśleć o zakupie traktora do trawy. Inwestycja, choć na pierwszy rzut oka spora, szybko się zwraca. Możemy namówić do współkupna sąsiada, który także boryka się z koniecznością regularnego koszenia dużej działki. Traktor do trawy to urządzenie na tyle wygodne i funkcjonalne, że wymówki związane z kolejnym koszeniem tracą rację bytu.
Czym kierować się wybierając traktor do trawy?
Żeby nie dostać oczopląsu na stoisku ze sprzętem ogrodniczym, warto przed udaniem się na zakupy określić warunki brzegowe jakie powinien spełniać traktor do trawy przydatny na naszej działce. Na co powinniśmy zwrócić uwagę?
- Rodzaj powierzchni do koszenia; im większy teren przyjdzie nam kosić, tym większą moc silnika musi mieć traktor. W grę wchodzi też szerokość koszenia oraz wielkość kół. Jeśli nasza działka jest zalesiona, pagórkowata lub w jakikolwiek inny sposób trudna w koszeniu, musimy wybrać sprzęt przeznaczony do zadań specjalnych. Mniejszy promień skrętu ułatwia manewrowanie między drzewami i krzakami, a adekwatna do wyzwań moc silnika sprawi, że pokonywanie wzniesień czy nachyleń nie będzie kłopotliwe
- Silnik; większa moc silnika sprawi, że traktor do trawy będzie poruszał się szybciej i dobrze radził sobie z podjazdem pod każdy pagórek. Największe traktory oraz te przeznaczone do pracy w trudnym terenie miewają silniki dwucylindrowe. W tych zaprojektowanych z myślą o działce standardowej znajdziemy silnik jednocylindrowy o mocy 11-15 kM – idealny do koszenia średnich trawników – albo 16-22 kM – idealny do koszenia trawników dużych czyli o powierzchni powyżej 10000 m2.
- System koszący; ilość noży odpowiada za szybkość i dokładność koszenia, od układu noży zależy zakres wysokości koszenia oraz współpraca z osprzętem – rozdrabniarką do trawy czy koszem. Dobrze, żeby traktor do trawy umożliwiał koszenie do różnej wysokości – standardowo noże da się ustawić na wysokość od 3 do 10 cm. Odpowiednie koszenie jest niezbędne i stymuluje wzrost trawy.
- System zbierania trawy; najczęściej mamy do czynienia z kosiarkami oraz traktorami do trawy, które zbierają pokos do kosza. Im pojemniejszy kosz, tym rzadziej trzeba go opróżniać podczas pracy. To idealne rozwiązanie, kiedy zależy nam na utrzymaniu terenów zielonych w idealnym stanie. Pokos trafia bezpośrednio do zbiornika, z którego pozbywamy się go np. wysypując na kompostownik. Nie ma wtedy niebezpieczeństwa, że niedokładnie zgrabione resztki traw oszpecą trawnik albo zaczną gnić powodując kłopoty z nawodnieniem i nawożeniem. Ten ostatni przypadek może zajść w sytuacji, kiedy decydujemy się na zakup traktora z bocznym wyrzutem pokosu. Skoszona trawa musi zostać zgrabiona. Dobrym rozwiązaniem jest traktor do trawy z rozdrabniarką. Pokos mielony jest na tyle drobno, że nie szpeci ani nie niszczy trawnika, stanowi za to doskonały nawóz.
Sprzęt wielozadaniowy
Decydując się na zakup traktora do trawy warto mieć na uwadze, że może on być wykorzystany do innego rodzaju osprzętu niż system noży koszących oraz kosz. Traktor oddaje o wiele więcej usług. Zimą można doń podpiąć pług wirnikowy idealnie radzący sobie z zamarzniętym i zbrylony śniegiem albo lemiesz do odśnieżania. Jeśli mieszkamy za miastem, ten rodzaj aktywności nas nie ominie. Kiedy zima zaskoczy drogowców, traktor z pługiem wirnikowym albo lemieszem poradzi sobie w najtrudniejszych warunkach. Obok koszenia, możemy traktor do trawy zaprzęgnąć do wertykulacji trawnika przy pomocy brony pazurowej albo do ubijania gleby, kiedy zakładamy nowy trawnik - do tego posłuży walec. Wałowanie ułatwia przebijanie się nasionom i sprawia, że nie są one wywiewane przez wiatr, dzięki czemu trawnik wyrasta równomiernie.
Warto wspomnieć, że nowoczesne traktory do trawy czy innych zadań gospodarczych związanych z ogrodem i posesją, mają bardzo wygodne siedziska oraz intuicyjne systemy sterowania dźwigniami czy pedałami. Ergonomia ma tu znaczenie szczególne. Osoba obsługująca traktor nie musi korzystać z pomocy osób trzecich. Bezpośrednio z fotela kierowcy dostępne są np. dźwignia regulacji wysokości koszenia czy dźwignia załączająca poszczególne noże. Podczas pracy wskazane jest zakładanie słuchawek ochronnych.
Przygotowując się na nadciągającą szybkimi krokami wiosnę musimy dokonać kalkulacji. Czy bardziej opłaca się kupienie zwykłej kosiarki a potem dokupowanie kolejnych sprzętów i urządzeń w miarę potrzeby, czy może od razu nabycie wielofunkcyjnego traktora wraz z osprzętowaniem, w tym akcesoriami na zimę. Traktor do trawy to jednorazowy, szybko amortyzujący się wydatek na lata. Łatwość obsługi oraz przyjemne dla oka natychmiastowe efekty jego pracy znacznie motywują do utrzymania działki czy ogrodu w doskonałym stanie. Aby traktor służył jak najdłużej należy myć noże po każdym koszeniu, systematycznie wymieniać olej i dbać o jego poziom, a po zakończeniu sezonu letniego odstawić maszynę garażu albo przykryć szczelną plandeką.
Źródło:http://www.mcculloch.com/pl/products/tractors/m200-107tc/.
Powiązane artykuły
-
Dekoracje ogrodowe z opon DIY - zainspiruj się
Nie warto wyrzucać starej opony gdy można wykorzystać ją do urozmaicenia ogrodu i zadziwienia gości. Przedstawiamy niezwykłe przykłady takich dekoracji.
-
Sposoby na utrzymywanie porządku w ogrodzie i na działce
Poznajmy proste sposoby na utrzymywanie porządku w ogrodzie i na działce.
-
10 dekoracji ogrodowych zrobiony z niepotrzebnych rzeczy
Chcesz urozmaicić swój ogród i zaskoczyć gości? Zrób sobie własne, oryginalne dekoracje.
-
Co robić zimą w ogrodzie? O co zadbać zimą?
Większość osób uważa, że w porze zimowej przydomowy ogród może być pozostawiony samemu sobie. Czy mają rację? Niekoniecznie! Pomimo tego, że wszystko jest zmarznięte i przykryte śniegowym puchem, to wciąż jest parę zadań, którymi można się zająć. Zapoznaj się z naszym artykułem i dowiedz się więcej na temat tego jak zadbać o rośliny w czasie mroźnych miesięcy.
Grażyna
Co robić zimą w ogrodzie? O co zadbać zimą? 2021-12-22 12:09:30 2021-12-22 12:09:08