Większość osób uważa, że w porze zimowej przydomowy ogród może być pozostawiony samemu sobie. Czy mają rację? Niekoniecznie! Pomimo tego, że wszystko jest zmarznięte i przykryte śniegowym puchem, to wciąż jest parę zadań, którymi można się zająć. Zapoznaj się z naszym artykułem i dowiedz się więcej na temat tego jak zadbać o rośliny w czasie mroźnych miesięcy.
Zima w ogrodzie - na co zwrócić uwagę?
Ogród w czasie zimy wcale nie jest martwy. Pod pokrywą śniegu ciągle dokonują się naturalne procesy, które można wspomóc, tak by wszelkie rośliny mogły przetrwać mroźną porę z jak najmniejszym uszczerbkiem na zdrowiu. Podstawowym zadaniem, którym możesz się zająć w tym okresie, jest okazjonalne usuwanie nadmiaru śniegu. Chodzi przede wszystkim o pokrywę osiadającą na drzewach iglastych. Jej nadmierny ciężar (zwłaszcza wtedy kiedy zamarznie) może prowadzić do deformacji drzewa lub krzewu, a nawet do obłamywania się gałęzi. Jest to praca, która nie wymaga wiele wysiłku, a może przynieść ogromne korzyści.
Jeżeli jesteśmy już przy drzewach, to zima jest odpowiednią porą do ich formowania i przycinania. Dotyczy to zwłaszcza drzew liściastych, gdyż niektóre z nich nie mogą być poddawane zabiegom w trakcie cieplejszych miesięcy przez wzgląd na puszczanie soków. W późniejszej fazie zimy warto za pomocą nożyc lub sekatora pozbyć się obumarłych pędów i gałązek również z krzewów.
Ogród zimą - jak dbać o trawnik?
Po opadach śniegu bardzo łatwo jest uszkodzić trawę. Chodzenie po niej, gdy leży na nich biała pokrywa, sprawia, że śnieg ubija się bardziej i przygniata zamarznięte źdźbła. Z tego powodu, gdy nastąpi ocieplenie i roztopy to te, zamiast rosnąć będą gnić i zamierać. Poskutkuje to również mało estetycznymi pustymi miejscami na trawniku, które będzie trzeba uzupełnić nowym zasiewem. Sam śnieg nie robi źdźbłom nic złego, gdyż otula je i chroni przed ujemną temperaturą, ale jego nadmiar i późniejsze zlodowacenie mogą doprowadzić do różnych chorób. Jak zatem dbać o trawnik w czasie zimy w ogrodzie? Podczas prac porządkowych nie przysypuj go odgarniętym z innych miejsc śniegiem.
Dbanie o oczko wodne w trakcie zimy
Zima w ogrodzie to ciężki okres dla wodnych stworzeń. Lód w znaczny sposób ogranicza dopływ tlenu do wody. By odpowiednio zadbać o zdrowie mieszkających w zbiorniku ryb, możesz wykonać przeręble, które poprawią tę sytuację. Zaleca się, by powstawały one przez roztopienie (możesz wylać na nie gorącą wodę), a nie rozbijanie. W tak utworzoną dziurę włóż kawałek styropianu, który zapewni odpowiednią cyrkulację powietrza nawet wtedy, gdy przerębel ponownie zamarznie. W sklepach z akcesoriami ogrodowymi są dostępne również specjalistyczne grzałki, które pomagają w takich sytuacjach.
Zima w ogrodzie? A może szklarnia?
Mroźne miesiące nie muszą oznaczać przerwy na zajmowanie się Twoim ukochanym ogrodem. Inwestycja w budowę szklarni może sprawić, że nawet przy chłodnych temperaturach, będziesz mogła mieć zająć się roślinami. Jeżeli interesuje Cię taka możliwość, to sprawdź szczegóły na temat różnych modeli szklarni, które dostępne są w ofercie na stronie sklepu https://www.tectake.pl/!
Powiązane artykuły
-
Spraw, by Twój ogród tętnił życiem! Zafunduj sobie nowe meble ogrodowe
Wygniecione siedziska, złamana noga od stołu, obstrzępiony blat stolika. Niestety większość z naszych mebli ogrodowych, zaczyna tak wyglądać już po jednym sezonie. Możemy jednak tchnąć nowe życie w zieloną przestrzeń, wybierając całkiem nowe, nowoczesne i funkcjonalne meble ogrodowe! Co oferuje nam rynek?
-
10 oryginalnych pomysłów na doniczki - nie wpadłbyś na to
Udowadniamy, że doniczki można zrobić praktycznie ze wszystkiego. Sprawdź niesamowite propozycje na tanie doniczki z niepotrzebnych rzeczy.
-
Stare meble wykorzystane w ogrodzie - galeria pomysłów DIY
Stary mebel nadal może być przydatny nawet gdy jest już bardzo wysłużony. Oto najlepsze pomysły na zapewnienie drugiego życia takim meblom w ogrodzie.
-
Rollbordery i palisady ogrodowe - sposób na uporządkowanie ogrodu
Zabiegi projektowania i wykonywania nasadzeń oraz gospodarowania przestrzenią wokół domu są szczególnie ważne, gdyż raz popełniony błąd lub wtopiona inwestycja może kompletnie zniechęcić nas do jakiegokolwiek działania w przyszłości. Znajomość organizacji ogrodu nie jest wiedzą bardzo skomplikowaną, ale nie wolno zapominać o kilku podstawowych zasadach. Jedną z nich jest odpowiedni podział przestrzeni. Przydadzą się palisady i rollbordery drewniane.
Grażyna
Rollbordery i palisady ogrodowe - sposób na uporządkowanie ogrodu 2019-04-18 08:02:37 2018-07-20 16:07:32