Kredyt w CHF wciąż jest przedmiotem licznych dyskusji i spekulacji. Na jego temat pojawiają się różne teorie, w tym niemalże spiskowe. Niejednokrotnie słyszy się, iż kredyt we frankach był fikcją , a banki nigdy nie maiły szwajcarskiej waluty albo, że problem frankowiczów w ogóle nie istnieje, ponieważ kredyty walutowe zaciągali ludzie majętni, których mimo wzrostu ceny franka i tak stać na spłatę.

Kredyty we frankach wersja prawdziwa
Większość przypuszczeń dotyczących zobowiązań we franku, to jednak opinie osób trzecich, nie mających nigdy bezpośredniej styczności z kredytem w walucie. Pozbawione w dodatku kwestii zasadniczych i realnej analizy. Przede wszystkim zwrócić należy uwagę na to, że w latach 2004- 2007 w wielu państwach należących do Strefy Euro pojawiły się oferty kredytów we franku szwajcarskim. Jest to informacja potwierdzona przez Szwajcarski Bank Centralny. Polscy kredytobiorcy zaś chętniej wybierali kredyt we frankach niżeli w krajowej walucie, ponieważ jego oprocentowanie było znacznie niższe- właściwie tylko do roku 2007, w latach późniejszych różnica stawała się coraz mniejsza. Odpływ oszczędności ze Szwajcarii dodatkowo spowodował spadek ceny CHF, przez co frankowicze czuli się bardzo pewnie. Niestety tylko do czasu. Wkrótce nastąpił bowiem zwrot, napływ kapitału ze Szwajcarii do Polski został wstrzymany, a kurs franka gwałtownie wzrósł. Ucierpieli na tym zwłaszcza ci, którzy kredyt we frankach zaciągnęli po roku 2007, gdyż wówczas ceny nieruchomości były już dużo wyższe niżeli kilka lat wcześniej. Co za tym idzie również realny problem w postaci nieporównywalnie wysokich rat w stosunku do tych, które frankowicze płacili na początku.
Czy można rozwiązać problemy jakie spowodowały kredyty w CHF?
Kłopot spłacających zobowiązanie w CHF bezpośrednio stanowią wysokie raty, ale tak naprawdę jest on znacznie głębszy. To, że kurs franka tak na nie wpłynął pociągnęło za sobą szereg konsekwencji. Aktualnie za nieduże mieszkanka ludzie ponoszą koszt apartamentu o sporym metrażu. Większość frankowiczów utraciła też zdolność kredytową, co dotyczy nawet tej grupy , która raty reguluje terminowo. Teoretycznie sposobów na rozwiązanie problemu frankowiczów istnieje kilka, natomiast w praktyce większości z nich nie da się wdrożyć. Można byłoby np. przerzucić koszty kredytu na banki, lecz wówczas doszłoby to ich destabilizacji, co zagrażałoby m.in. oszczędnościom klientów, a w najlepszym wypadku opłaty za wszelkie usługi bankowe drastycznie by wzrosły. Przewalutowanie kredytu w CHF na PLN? Analitycy mówią, że niekoniecznie byłoby to opłacalne. Swego czasu głośno zrobiło się również o pomocy ze strony rządu, jednak sprawa ucichła. Jedyną pewną opcją jest jak na razie spłacanie kredytu poza bankiem, bo wówczas można liczyć na bardziej korzystny kurs franka i niższy koszt przewalutowania miesięcznej raty. O tym, że metoda działa możemy przekonać się wyliczając rezultat wymiany PLN na CHF kalkulatorem walut zamieszczonym na platformie https://www.walutomat.pl/kursy-walut/chf-pln/ .
Frankowicze klientami kantorów internetowych
Oferując atrakcyjniejszy niż banki kurs franka kantory internetowe zdobyły tysiące klientów wśród feralnych kredytobiorców. Praktycznie tylko za pośrednictwem kantoru online można spłacać kredyt we franku taniej z pominięciem bankowych kosztów. Choć wobec wzburzenia klientów i konkurencji ze strony e-kantorów banki nieco obniżyły spread, nadal na platformach niezależnych od nich GBP kosztuje mniej. Dla porównania przyjrzyjmy się cennikowi Walutomatu: https://www.walutomat.pl/kursy-walut/chf-pln/. Frank w cenie ok 3,82 zł , czyli praktycznie możemy kupić tu walutę po kursie rynkowym. Gdy bank automatycznie robi przewalutowanie raty absolutnie nie ma takiej możliwości. Prowizja, którą Walutomat pobiera- nie oprócz a zamiast spreadu też jest niższa niż standardowy koszt wymiany waluty w banku. Wynosi ona 0,2 % , a spread w bankach średnio 5%. Ile zatem oszczędzają frankowicze, którzy wnieśli aneks do umowy kredytowej decydując się na spłacania kredytu z kantoru internetowego? W zależności od wysokości zobowiązania 60-140 zł. Miesięcznie, a w ciągu roku już pokaźną sumę.
Powiązane artykuły
-
Stegu kamień naturalny – doskonała jakość i ciekawy design
Poszukując materiałów do wykończenia pomieszczenia lub zewnętrznej elewacji, warto zwrócić uwagę na kamień. Dobrej jakości kamień jest wytrzymały, dzięki czemu doskonale sprawdzi się jako zewnętrzna warstwa wykończeniowa. Dodatkowo, możemy go znaleźć w różnych wariantach kolorystycznych, dzięki czemu istnieje możliwość dopasowania go do wnętrz oraz budynków o różnych stylach.
-
Dodaj niepowtarzalnego charakteru swojemu wnętrzu dzięki dekoracjom ściennym!
Zmieniając aranżację wnętrza myślimy głównie o zakupie mebli oraz dodatków. Niewiele jednak uwagi poświęcamy ścianom. To błąd, gdyż efektowne dekoracje na ścianę potrafią całkowicie zmienić wygląd danego pomieszczenia, dodać mu niepowtarzalnego charakteru oraz sprawić, że wnętrze naszego mieszkania będzie jeszcze bardziej przytulne.Jak efektownie zagospodarować ściany w naszym mieszkaniu i jakie dekoracje na ścianę warto na nich umieścić? Poniżej kilka oryginalnych pomysłów.
-
Jaki fotel do salonu wybrać?
Fotele w salonie to absolutnie obowiązkowe meble, doskonale uzupełniające przestrzeń, na dodatek dumnie prezentują się obok sofy lub kanapy. Jakie wyposażenie dokładnie wybrać i na co zwrócić szczególną uwagę? Przedstawiamy najważniejsze kwestie na ten temat!
-
Taśma pakowa w firmie - jaką wybrać?
Taśma pakowa dobrze sprawdzi się przede wszystkim przy zabezpieczaniu różnego rodzaju ładunków. Można nią okleić kartony oraz pakunki, bo jest odpowiednio gruba i wytrzymała. Jaką taśmę pakową wybrać, aby spełniła oczekiwania każdego właściciela firmy?
Grażyna
Taśma pakowa w firmie - jaką wybrać? 2018-03-24 08:17:04 2018-03-24 08:16:25