Coraz więcej osób przekonuje się do zaadoptowania poddasza. Można tam stworzyć przytulny pokój. Żeby jednak to miejsce faktycznie było dobrze przygotowane, musimy pamiętać o dwóch bardzo ważnych kwestiach: oświetleniu i ogrzewaniu. W poniższym artykule zajmiemy się tym drugim zagadnieniem.

Obecnie bardzo popularne są projekty domów z poddaszem, bo tak jak wspomnieliśmy we wstępie, docenia się to niepozorne poddasze, które tak naprawdę ma bardzo dużo możliwości. Poza pokojem możemy tam spokojnie zaaranżować inne pomieszczenia, jak garderoba czy sypialnia, warto więc z tego skorzystać. No ale właśnie - jak ogrzać to miejsce, na co się zdecydować, o czym pamiętać?
Gdzie jest miejsce na grzejnik?
Zdecydowanie należy tu zarekomendować ścianę zewnętrzną z oknem, bo tam dochodzi do największych strat ciepła. Dlaczego właśnie tu? Ponieważ cyrkulacja powietrza jest w tym miejscu idealna. Zachodzi pożądany proces, bo generowane ciepło kieruje się do góry, a tam miesza się z powietrzem z zewnątrz, dzięki czemu równomiernie rozchodzi się po całym poddaszu.
Ma to też znaczenie zimą, bo jeśli okno będzie wyposażone w nawiewnik okienny, to para wodna będzie się skraplać na szybie, ale też w innych, sąsiednich miejscach. Grzejnik zamontowany pod oknem zapobiegnie kondensacji pary wodnej.
Inne miejsce?
Może się niestety zdarzyć, że nie uda nam się zainstalować grzejnika pod oknem. Nie ma tam odpowiedniej ilości miejsca, ścianka kolankowa jest zbyt niska. Rozwiązaniem jest strona wewnętrzna, ale musimy pamiętać, że w tej sytuacji moc grzewcza grzejnika musi być większa - nawet o 20%.
Jaka wielkość grzejnika?
Wszystko tak naprawdę zależy od tego, jak wysoka jest ścianka kolankowa. Musimy koniecznie pamiętać, aby nie “upychać” grzejnika na styk. Powinien mieć trochę miejsca, odpowiednią przestrzeń do prawidłowej pracy. Przyjmuje się, że odległość między grzejnikiem, podłogą i parapetem powinna wynosić od 10 do 12 cm.
Warto pomyśleć o zaadaptowaniu poddasza. Nawet jak nie planujemy tam żadnego pomieszczenia, w którym można zamieszkać, będzie stanowił pomocną przestrzeń gospodarczą, w której przechowamy wiele rzeczy. Poddasze to również doskonała strefa buforowa, bo latem ogranicza się nagrzewanie, a w zimę wychładzanie niższych kondygnacji.
Korzystnie stworzyć tam całoroczny zakątek, ale w tym celu pamiętajmy o ogrzewaniu. Mamy nadzieję, że nasze rady będą pomocne. Uzupełnieniem tematu jest artykuł pt. “Metody ogrzewania domu - o czym warto pamiętać”.
Powiązane artykuły
-
Dodaj niepowtarzalnego charakteru swojemu wnętrzu dzięki dekoracjom ściennym!
Zmieniając aranżację wnętrza myślimy głównie o zakupie mebli oraz dodatków. Niewiele jednak uwagi poświęcamy ścianom. To błąd, gdyż efektowne dekoracje na ścianę potrafią całkowicie zmienić wygląd danego pomieszczenia, dodać mu niepowtarzalnego charakteru oraz sprawić, że wnętrze naszego mieszkania będzie jeszcze bardziej przytulne.Jak efektownie zagospodarować ściany w naszym mieszkaniu i jakie dekoracje na ścianę warto na nich umieścić? Poniżej kilka oryginalnych pomysłów.
-
Jaki fotel do salonu wybrać?
Fotele w salonie to absolutnie obowiązkowe meble, doskonale uzupełniające przestrzeń, na dodatek dumnie prezentują się obok sofy lub kanapy. Jakie wyposażenie dokładnie wybrać i na co zwrócić szczególną uwagę? Przedstawiamy najważniejsze kwestie na ten temat!
-
Taśma pakowa w firmie - jaką wybrać?
Taśma pakowa dobrze sprawdzi się przede wszystkim przy zabezpieczaniu różnego rodzaju ładunków. Można nią okleić kartony oraz pakunki, bo jest odpowiednio gruba i wytrzymała. Jaką taśmę pakową wybrać, aby spełniła oczekiwania każdego właściciela firmy?
-
Piec gazowy jednofunkcyjny: proste i efektywne rozwiązanie do ogrzewania
Piece gazowe to bardzo popularny sposób na ogrzewanie domów i mieszkań. Możemy rozróżnić ich dwa podstawowe rodzaje – jednofunkcyjne oraz dwufunkcyjne. Dzisiaj skupimy się na tych pierwszych. W jaki dokładnie sposób działa jednofunkcyjny piec gazowy? Jakie są jego zalety oraz w jakich sytuacjach jest on bardziej opłacalnym rozwiązaniem? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule.
Grażyna
Piec gazowy jednofunkcyjny: proste i efektywne rozwiązanie do ogrzewania 2023-11-27 12:15:46 2023-11-27 12:15:32