Coraz więcej osób przekonuje się do zaadoptowania poddasza. Można tam stworzyć przytulny pokój. Żeby jednak to miejsce faktycznie było dobrze przygotowane, musimy pamiętać o dwóch bardzo ważnych kwestiach: oświetleniu i ogrzewaniu. W poniższym artykule zajmiemy się tym drugim zagadnieniem.

Obecnie bardzo popularne są projekty domów z poddaszem, bo tak jak wspomnieliśmy we wstępie, docenia się to niepozorne poddasze, które tak naprawdę ma bardzo dużo możliwości. Poza pokojem możemy tam spokojnie zaaranżować inne pomieszczenia, jak garderoba czy sypialnia, warto więc z tego skorzystać. No ale właśnie - jak ogrzać to miejsce, na co się zdecydować, o czym pamiętać?
Gdzie jest miejsce na grzejnik?
Zdecydowanie należy tu zarekomendować ścianę zewnętrzną z oknem, bo tam dochodzi do największych strat ciepła. Dlaczego właśnie tu? Ponieważ cyrkulacja powietrza jest w tym miejscu idealna. Zachodzi pożądany proces, bo generowane ciepło kieruje się do góry, a tam miesza się z powietrzem z zewnątrz, dzięki czemu równomiernie rozchodzi się po całym poddaszu.
Ma to też znaczenie zimą, bo jeśli okno będzie wyposażone w nawiewnik okienny, to para wodna będzie się skraplać na szybie, ale też w innych, sąsiednich miejscach. Grzejnik zamontowany pod oknem zapobiegnie kondensacji pary wodnej.
Inne miejsce?
Może się niestety zdarzyć, że nie uda nam się zainstalować grzejnika pod oknem. Nie ma tam odpowiedniej ilości miejsca, ścianka kolankowa jest zbyt niska. Rozwiązaniem jest strona wewnętrzna, ale musimy pamiętać, że w tej sytuacji moc grzewcza grzejnika musi być większa - nawet o 20%.
Jaka wielkość grzejnika?
Wszystko tak naprawdę zależy od tego, jak wysoka jest ścianka kolankowa. Musimy koniecznie pamiętać, aby nie “upychać” grzejnika na styk. Powinien mieć trochę miejsca, odpowiednią przestrzeń do prawidłowej pracy. Przyjmuje się, że odległość między grzejnikiem, podłogą i parapetem powinna wynosić od 10 do 12 cm.
Warto pomyśleć o zaadaptowaniu poddasza. Nawet jak nie planujemy tam żadnego pomieszczenia, w którym można zamieszkać, będzie stanowił pomocną przestrzeń gospodarczą, w której przechowamy wiele rzeczy. Poddasze to również doskonała strefa buforowa, bo latem ogranicza się nagrzewanie, a w zimę wychładzanie niższych kondygnacji.
Korzystnie stworzyć tam całoroczny zakątek, ale w tym celu pamiętajmy o ogrzewaniu. Mamy nadzieję, że nasze rady będą pomocne. Uzupełnieniem tematu jest artykuł pt. “Metody ogrzewania domu - o czym warto pamiętać”.
Powiązane artykuły
-
Toaleta bezkołnierzowa, czyli jak zapewnić wysoką higienę w łazience?
Każdy świadomy użytkownik łazienki wie, jak istotną rolę odgrywają w niej kwestie czystości i higieny. Mają one szczególne znaczenie w przypadku miski sedesowej, która musi być codzienne czyszczona i dezynfekowana. Realizację tego zadania znacząco ułatwia innowacyjne rozwiązanie, jakim jest miska bezkołnierzowa. Czym jest toaleta bezkołnierzowa i dlaczego warto rozważyć jej zakup?
-
Czterokołowy wózek inwalidzki dla psa
Może przyda się komuś nasz pomysł: Jak poradzić sobie ze spacerami z dużym, niechodzącym samodzielnie psem (albo bardzo słabo chodzącym) - czyli mała przeróbka wózka inwalidzkiego dla ludzi, bo profesjonalne czterokołowe wózki dla dużych psów są dość drogie (>1500 PLN), nasz wózek kosztował tylko 115 PLN. Jak skutecznie i nieoperacyjnie poradzić sobie z dyskopatią u psów/kotów (bo większość chorych zwierząt jest w Polsce usypiana). Zapraszamy do zapoznania się z filmikiem!
-
Nauka języka rosyjskiego - od czego zacząć?
Nauka języka rosyjskiego może wydawać się trudna przede wszystkim ze względu na specyficzny alfabet, czyli grażdankę, która jest pochodną cyrylicy, ale różni się od jej tradycyjnej formy. Naukę tego języka trzeba rozpocząć właśnie od opanowania alfabetu. Czy da się tego dokonać samodzielnie, czy lepiej skorzystać z pomocy lektora rosyjskiego?
-
Kuchenka gazowa do zabudowy do 3000 zł
Kuchenka gazowa do zabudowy jest nie tylko estetyczna, ale przede wszystkim oszczędna. Do jej zasilania wykorzystywany jest bowiem niedrogi gaz, co przyczynia się do oszczędności naszych pieniędzy. Sama kuchenka doskonale prezentuje się w nowoczesnej kuchni, a dzięki możliwości jej zabudowy idealnie łączy się z meblami kuchennymi. Nic więc dziwnego, że kuchenka gazowa do zabudowy gości w tak wielu polskich domach. Jaką kuchenkę gazową do zabudowy warto kupić w cenie do 3000 zł?
Grażyna
Kuchenka gazowa do zabudowy do 3000 zł 2018-03-09 16:39:20 2018-03-09 16:39:08